Köksoy: Kentimiz keşfedilmeyi bekleyen saklı bir cennet

Bu yıl 17'ncisi yapılan “Ulusal Ardahan Tanıtım Kültür ve Bal Festivali” sonrası basına açıklamalarda bulunan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy; Bu yılki Festivalin daha çok kültürel ve tanıtım içerikli olduğunu söyledi.

Köksoy: Kentimiz keşfedilmeyi bekleyen saklı bir cennet

Bu yıl 17'ncisi yapılan “Ulusal Ardahan Tanıtım Kültür ve Bal Festivali” sonrası basına açıklamalarda bulunan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy; Bu yılki Festivalin daha çok kültürel ve tanıtım içerikli olduğunu söyledi.

doğuş gazetesi
doğuş gazetesi
04 Eylül 2018 Salı 17:15
937 Okunma
Köksoy: Kentimiz keşfedilmeyi bekleyen saklı bir cennet

"Belediye başkanı olarak en önemli vazifemiz, Ardahan’ı alt yapısı, üst yapısı ile insanların rahat bir şekilde yaşayabilecekleri bir kent yapmaktır" diyen Başkan Köksoy; "Süreç içerisinde projelerimizle, köklü çözümlerimizle modern yöneticilik anlayışı kurumsallık çizgisinde Ardahan’a huzur- refah ve estetik kattık. Ardahan balının coğrafi işaret almasıyla birlikte daha çok ün kazanıp uluslararası bir kimlik kazanmak için, Ardahan’ın alt yapısını güçlendirip daha çok yerel üreticilerin pazar arayışına ve yatırımcılara fırsat yaratmak istedik. Aynı zamanda bir orman mühendisi olarak Ardahan o güzel coğrafyası, ormanları, binlerce çiçeği, kura vadisi, nehri ve dönüşüm projeleriyle büyük bir potansiyele sahiptir" dedi.

Ardahan’ın en büyük sorunlarının başında gelen yol ve altyapı sorunlarını kısa sürede çözdüklerini de vurgulayan Köksoy; "Ardahan biz görevi devralmadan önce çapını aşamamış, genişleyememiş adeta bedenine sıkışmış yorgun bir kasaba desek yeriydi. İmar planımız 25 yıl hedefine göre revize edilmiş ve 2011 yılı haziran ayında uygulamaya konulmuştu. Yapılan imar planı ile şehrimizin daha modern ve düzenli bir kent yapısına kavuşması hedeflenmiş alt yapı ve üst yapı hizmetleri imar planına göre geliştirilmiştir.

Çapını aşarak sıkıştığı bedenini genişleterek çağdaş bir şehir olması için; Örnek Tip Ahır Projesi, Kür-Hes Projesi, Yeni Elektrik Dağıtım Santrali Projesi, Sugöze Çermik Projesi, Organik Atıklardan Enerji Üretim Projesi, Sahipsiz Hayvan Barınağı Projesi, Eski Kars Garajının Yenilenmesi, Yeni Düşük Yoğunluklu Konut Alanı Projesi, Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi, Kanalizasyon Projesi, Sosyal Projeler ve Kurs Projeleri ileArdahan’ın alt yapısını eşzamanlı iyileştirip yatırımcılarımızı Ardahan’a çekmeye çalışıyoruz.

Marka ürün dediğimiz bal ve kaşarı ayrıcalıklı bir başlık olarak değerlendirip öne çıkararak hem Ardahan’ımızı hem de Ardahan Bal ve Kaşar Peynirimizi uluslararası bir statüye kavuşturmak arzusundayız. Bunun için çok ciddi mesafeler kat edilmiştir. Balımıza coğrafi işaret almak sanıldığı kadar kolay olmadı. Bakınız bu günTürkiyenin en ayrıcalıklı ballarından biriyiz. Dünya bu ürünü biliyor artık. Kaşarımız hakeza. Bu gelişmeyi bal ve kaşar pazarımızda açıkça görmekteyiz." Açıklamalarında bulundu.

ŞEHRİ İMAR EDERKEN ÜRETİMİ VE ÜRETİCİYİ UNUTMADIK

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, asli görevi olan şehrin imarını yaparken üretimi ve üreticileri de unutmadıklarını belirterek, "Elbette şehir düzenlemelerine önem verdiğimiz kadar üretime ve ulaşıma da bir o kadar önem veriyoruz. Örneğin Tarım Köy Projesi ile şehir merkezinde bulunan hayvancılık işletmelerinin şehir dışına taşınarak hayvancılığın daha modern ve verimli şekilde yapılmasına katkı sunmayı amaçladık. Hayvan Borsa Pazarı da bu projelerimizden biridir. Yine 3.000 m2'lik alanda 2.370 büyükbaş, 1080 küçükbaş kapasiteli hayvan pazarının yapımı tamamlanmıştır. Proje kapsamında 60 tonluk kantar, klinik, rampa, karantina tesisi ve 10 büyükbaş hayvan kapasiteli padok gibi başka entegre bölümlerin de yer aldığı hayvan pazarımız, 2015 yılından itibaren halkımıza hizmet vermekteyiz." Dedi.

Başkan Köksoy, görev süresince yaptığı yüzlerce projeden birkaç tanesini ise şöyle sıraladı;

100 yıllık bir sorun olan bu şehir planlaması 2009 – 2017 yılları arasında yaklaşık 744.064 m2 (75 km)’lik alanda sıcak asfalt, kilit parke ve satı kaplama çalışmaları yapılmıştır. Belediyemiz hizmet sınırları içerisinde yaklaşık 150 km yol mevcut olup göreve başladığımızda bu yolların % 80’inden fazlası ham toprak ve düşük standartta stabilize yollardan oluşmaktaydı.

Hal böyleyken Ardahan tarihinde ilk defa sıcak karışım asfaltla yol yapımı gerçekleştirdik. Aynı şekilde şehrimizin Milli Egemenlik Parkı içeresindeki Katlı Otopark Projemiz, ve yaklaşık 50.000 dönüm arazi üzerine 20 otobüs ve 80 tır kapasiteli Şehirlerarası Otogar ile buna Entegre Tır Ve Kamyon Transfer Merkezi projesi hazırlanmıştır.

Şehir merkezinde 80.000 m2 (32 km) andezit, renkli karo ve beton kilit parke malzemeden engelli geçişine uyumlu kaldırım düzenlenmesi yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Demokrasi Parkı, Tarihi Yaya Köprüsü ve Şehir Stadı arkasında yürüyüş ve 2 km’lik bisiklet sürüş yolları yapımına başlanılmıştır.

Ayrıca belediyemiz tarafından 3000 m2 kapalı mekâna sahip, kaloriferli, 36 adet iş yerinin bulunduğu ve haftanın 7 günü hizmet veren ticaret ve fuar alanı hizmeti verilebilecek şekilde inşa edilerek halkımıza sunulmuştur. Her Mahalleye Oyun Parkı Projemiz ile çocuk parkları ve spor kompleksleri yaptık.

Şehrimizin doğalgaza kavuşması başlı başına çok büyük bir projeydi. Gerçekleştirdik hamdolsun. Şehir Suyu İçme Projesi - Yağmur Suyu Şebekesi Projesi- Sondaj Çalışmaları -Bölünmüş Yol Yapım Çalışmaları ve Kanalizasyon Projelerimiz halkımız için en önemli çalışmalarımızdır.

Dere ve Nehir Islah Çalışmalarımız özellikle Halilefendi Mahallesi Kırkpınar Deresi Rekreasyon Projesi ve Atatürk Mahallesi Alabalık Deresi boyunca 600 m ıslah çalışması yapılmış, çalışmalarda beton menfez derinliğinin 1.80 cm, genişliğinin ise 1.40 cm olması sağlanmıştır. Bu projeyle sel sularının coşarak mahalle üzerinde oluşturduğu can ve mal kaybı tehdidini ortadan kaldırılmıştır.

Ardahan Kalesi’nin doğusunda yer alan kayalıklar üzerinde Yapay Şelâle ve Kale Alt Kısım Peyzaj çalışmaları yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. 40 m yüksekliğe, 60 m genişliğe sahip yapay şelâle ile birlikte Kür-Kale Rekreasyon Projesinin tamamlanması için önemli bir adım daha atıldı. Ardahan Kalesi etrafında çevre düzenlemesi yapılarak kaleye giden yol ve kaldırım çalışmaları tamamlanmış olup halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Ayrıca Tarihi Çelik Köprü üzerinde bulunan tali su isale hattının belediyemiz tarafından Kür Nehri altına deplasesi yapılmıştır. Tarihi Kongre Binası yanında bulunan Sağlık İl Müdürlüğüne ait olan sağlık tesisinin Kongre Binasına dahil edilerek Kent Müzesine dönüştürülmesi, Vali Hurşit Bey Konağı'nın onarım ve restorasyon çalışmaları ve Hasan Sabri Paşa Kışlası’nın 3 boyutlu kentsel tasarım projelerimizdir. Var olan eserlerimizi korumak bizim en büyük görevimiz.

KEŞFEDİLMYİ BEKLEYEN BİRÇOK GÜZELLİĞİMİZ VAR

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, şehrin iki sınır kapısı doğası ve kültürel yapısı ile keşfedilmeyi bekleyen saklı bir kent olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde sonlandırdı;

"Öncelikle bu konu ile ilgili en önemli çalışmalarımız; tanıtıcı reklam, tanıtım günleri ve festivallerimizdir. Şehrimizin olumsuz hava koşullarını geride bırakıp yerel güzellikleri öne çıkardığımız; şehrimizin güzelliklerini ve haklımızın güler yüzünü gösterdiğimiz festivallerin bu yıl 17. Düzenlenecek olan Ardahan Tanıtım Kültür ve Bal Festivali’nde coğrafi işaretini aldığımız Ardahan çiçek balının tanıtımı ve diğer güzelliklerini gösterip ülke ve şehrimizin ekonomisine katkı sağlayıp kendimizi daha üst fuarlara taşıyıp yerel üreticilerinizin kendisini geliştirmesine olanak sağladık" dedi. Doğuş Haber

Son Güncelleme: 06.09.2018 17:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.